Flera hundra tusen läggs på nya discgolfhål

Det kommer att byggas sex stycken nya discgolfhål vid Ramdalen. Den nuvarande tolvhålsbanan blir en 18-hålsbana.

Tidigare i september var Lars Jansson, designer av  discgolfbanor, vid Ramdalen och skissade upp de nya banorna. Nu är det klart att de blir verklighet.

Tidigare i september var Lars Jansson, designer av discgolfbanor, vid Ramdalen och skissade upp de nya banorna. Nu är det klart att de blir verklighet.

Foto: Viktor Gustafsson

Oxelösund2021-10-01 09:15

– Först måste vi ha bygglov, men tanken är att vi ska börja bygga de här sex nya hålen under året, säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Patrik Renfors.

Discgolf, eller frisbeegolf som det även kallas, har ökat i popularitet under senare år. Antagligen har pandemin bidragit till fenomenet. Sedan några är tillbaka finns en 12-hålsbana mellan de stora gamla ekarna bredvid Ramdalens badhus och nu kommer det alltså att bli en 18-hålsbana.

undefined
Discgolfbanan ligger bredvid badhuset. Nu ska tolvhålsbanan bli en 18-hålsbana.

Hur mycket kostar det här?

– Vi har äskat 200 000 kronor till det inför 2022 års budget, men nu ser vi att vi har 700 000 kronor över i årets prognos, mycket på grund av inställda evenemang under pandemin, så vi vågar göra den här satsningen redan nu, säger Renfors.

Det är gratis att spela discgolf på banan, men man måste ha med sig sin egen utrustning, som dock även finns att hyra eller köpa hos grannen Medley i Ramdalens badhus.

undefined
Discgolfbanan vid Ramdalen har varit öppen i snart ett år i sin nuvarande form.

Att kultur- och fritidsnämnden skulle fatta beslut om investering var knappast någon högoddsare. Tidigare i september var Lars Jansson, designer av just discgolfbanor, vid Ramdalen och märkte upp sex möjliga, nya hål på uppdrag av kommunen. Han beskrev de nya hålen som lite mer krävande och något som skulle kunna locka lite mer vana discgolfare till Oxelösund.

– Det här ska tas ett varv inom Oxelösunds kommun för att bland annat se om det är någon natur som behöver skyddas. De gamla ekarna ska såklart vara kvar, de gör den här banan speciell, sa Lars Jansson då.

Karta: Medley
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!