Förslag om fem knop som maxhastighet

Hastigheten i hela Jogersösundet borde begränsas till fem knop. Det skulle vara bra för sjösäkerheten, fågellivet, vattenkvaliteten och övriga naturvärden, säger Lars Einar, som bor vid sundet och har föreslagit länsstyrelsen att införa en sådan fartgräns.

OXELÖSUND2015-04-21 06:39

Lars Einar berättar att han, som boende i Vallsundsområdet norr om Jogersösundet, under en lång rad år sett en utveckling av sjötrafiken i sundet mot ett växande antal snabbgående motorbåtar, ofta i kombination med vattenskidåkning, och vattenskotrar. Sundet är ett populärt tillhåll för sådan båttrafik på grund av det skyddade läget, menar Lars Einar.

– Sundet har blivit en olaglig passage och lekplats för många vattenskotrar, de får bara framföras i farleder, säger Lars Einar och tillägger att det sommartid även förekommer tester av tävlingsbåtar i Jogersösundet, som körs i uppskattningsvis 30 till 50 knop.

I dag är det fri fart för sjötrafiken i Jogersösundet fram till en punkt precis innan Jogersöbron, där hastigheten är begränsad till fem knop. Lars Einar menar att det finns flera goda skäl till att begränsa hastigheten i hela Jogersösundet till fem knop och har föreslagit länsstyrelsen att femknopsskylten vid Jogersöbron ska flyttas till Jogersöns nordvästra udde, alternativt till det lilla skär som ligger mitt i sundet.

En ska som oroar Lars Einar är säkerheten för alla som vistas i vattnet i Jogersösundet och som utsätts för snabbgående motorbåtar och vattenskotrar under sommarsäsongen.

– Ingen hänsyn tas till badande barn, brädseglare, kanotister, fiskare, förtöjda båtar och flytbryggor. Eller till boende vad gäller ljudnivån. Många turister i hyrda kajaker paddlar runt Jogersö och ska då trängas med de snabba båtarna och kanotklubben har många träningar i sundet, säger Lars Einar.

Dessutom, tillägger Lars Einar, är vågsvallet från de snabba båtarna en olägenhet för de som vistas på bryggorna längs sundets stränder eller i förtöjda båtar. Vågsvallet skadar även flytbryggor, säger han.

– Den snabba båttrafiken i Jogersösundet stör också det rika fågellivet, det finns många fågelarter, exempelvis gråhäger, som häckar längs stränderna här, säger Lars Einar.

Vattenkvaliteten i sundet påverkas också av båttrafiken, menar Lars Einar. Sundet blir långsamt grundare och det i kombination med en slammig botten gör att vattnet sommartid inte är klart en enda dag, säger han.

– Många båtar går vid lågvatten med propellrarna i det översta bottenskiktet. När de snabba båtarna vänder inne i den grundaste delen av sundet river de upp mängder av skovor med bottenlevande alger, något som gör vattnet oangenämt för bad, säger Lars Einar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!