Landstinget hotas av böter på 100 000

Landstinget riskerar att få betala 100 000 kronor i böter. Kravet kommer från arbetsmiljöverket. Anledningen? Landstinget har dröjt med att ta itu med arbetsmiljöproblemen på Oxelösunds vårdcentral.

Seniormottagning _013.jpg

Seniormottagning _013.jpg

Foto:

OXELÖSUND2015-04-27 20:14

– Generellt set har vi bra utslag när ärenden avgjorts i domstolen, säger Gunnel Gyllensvaan Erichs, jurist på Arbetsmiljöverket.

Arbetsmiljöverket gjorde en inspektion den 13 november år 2013 på vårcentralen i Oxelösund efter att skyddsombudet Tina Lundgren, Oxelösund, anmält brister.

I flera år klagade personalen på vårdcentralen över ständig huvudvärk, rinnande ögon och patienter klagade på att de frös i en del undersökningsrum. Och personalen tvingades arbeta med jackor på sig.

I källaren där personalen har sina omklädningsrum och städpersonalen sitt utrymme luktade det mögel.

Vid arbetsmiljöverkets inspektion konstaterades bland annat fuktproblem i källarplanet. Arbetsmiljöverket ålade den 5 juni 2014 att landstinget skulle åtgärda problemen före 1 december annars skulle vite, böter, på 100 000 kronor delas ut.

När arbetsmiljöverket gjorde en ny inspektion den 9 december konstaterades att inget hänt.

Därför driver nu arbetsmiljöverket ärendet vidare till domstolen (förvaltningsrätten).

Nu i april har landstinget påbörjat renoveringen av vårdcentralen, som beräknas kosta 6,5 miljon kronor.

– Men det spelar ingen roll att landstinget börjat snickra och bygga om nu. Det är frågan om vad landstinget skulle ha gjort innan ett visst datum, säger Gunnel Gyllensvaan Erichs.

Landstingets fastighetschef Magnus Andersson har tidigare medgett att det tagit tid innan man börjat renovera och att det berodde på att man inte ville vidta för "stora åtgärder om det inte behövs".

Vårdcentralens verksamhet fortsätter i samma utsträckning som tidigare under tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om