Mer pengar till klubbar 2015

Föreningarna i Oxelösund får i år dela på 1 650 000 kronor i föreningsbidrag, vilket är en höjning med 218 000 kronor från 2014. Den förening som får det största bidraget är Stjärnholms ryttarförening, 370 000 kronor.

OXELÖSUND2015-02-16 23:31

Att föreningsbidragen i Oxelösund kunnat ökas 2015 gläder Patrik Renfors (V), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, som klubbade fördelningen av bidragen vid sitt senaste sammanträde.

– Det är väldigt positivt att vi i år kunde höja föreningsbidragen, de har legat stilla länge, säger Patrik Renfors.

Den största delen av föreningsbidragen, 1 290 000 kronor, går till kategorin fritidsföreningar.

Där återfinns också de två övriga föreningar som får bidrag med sexsiffriga belopp. Det handlar om Oxelösunds IK, som får ett bidrag på 250 000 kronor och innebandyklubben Onyx, som får 245 000 kronor.

Vad gäller de båda föreningarna så har Oxelösunds IK fått sitt bidrag sänkt med 22 000 kronor jämfört med 2014, medan kultur- och fritidsnämnden valde att öka på bidraget till Onyx med 30 000 kronor.

Bland övriga fritidsföreningar med omfattande barn- och ungdomsverksamhet har ett antal föreningar fått sina bidrag höjda, exempelvis Oxelösunds tennisklubb, Oxelösunds segelsällskap, Oxelösunds judoklubb och Oxelösunds simsällskap.

Bland kulturföreningarna toppar Oxelösunds hembygdsförening och Föreningen Femörefortet bidragslistan med 18 500 kronor vardera. Föreningen Sörmlands veteranjärnvägar får 17 000 kronor.

Kuststadens båda stora pensionärsföreningar, PRO och SPF Oxelösunds-seniorerna, får bland föreningarna med verksamhet för vuxna de största bidragen med 49 000 kronor vardera.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om