Oxelösund inför mentorerför nyanlända flyktingar

Oxelösunds kommun förstärker sitt integrationsarbete genom att införa ett system med flyktingguider/språkvänner. Syftet med satsningen är att erbjuda nyanlända flyktingar mentorer som ska rekryteras bland invånarna i Oxelösund.

OXELÖSUND2014-04-01 22:46

Konceptet med flyktingguide/språkvän går ut på att vanliga medborgare ska underlätta etableringen i samhället för nyanlända flyktingar som omfattas av etableringsreformen. Medborgarna ska i mentorsrollen hjälpa till att skapa nätverk och stödja språkinlärningen. Mentorerna ska även ge socialt stöd till ensamkommande barn och tonåringar.

– Mycket handlar det om att hjälpa till med att få vardagliga kontakter i samhället, vilket annars är något som kan vara svårt för flyktingar, säger Mattias Jensen Pettersson (S), ordförande i vård- och omsorgsnämnden i Oxelösunds kommun.

Beslutet om att införa systemet med flyktingguider/språkvänner i Oxelösund togs vid vård- och omsorgsnämndens senaste sammanträde. Som ett första steg ska flyktingguider/språkvänner rekryteras bland invånarna i Oxelösund. När rekryteringen har gett resultat ska sedan ska konceptet marknadsföras bland nyanlända flyktingar.

– Vi ska igång med det här så snart som möjligt, säger Mattias Jensen Petterson, och tillägger att kommunens integrationsenhet ska ha en samordnande roll i projektet. Exempelvis svara för matchning av mentorer och flyktingar.

En kontaktperson från integrationsenheten ska även vara med vid det första mötet mellan en mentor och en nyanländ flykting. Målet med konceptet är att varje matchat par ska ha kontakt under ett år.

Marknadsföringen av konceptet ska ske på flera sätt, bland annat via sociala medier och på informationsträffar, men även i samband med på SFI:s svenskaundervisning, hos arbetsförmedlingen och kyrkan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om