Därför kan Oxelösund stå utan sommarrestaurang

Oxelösund kan stå helt utan restaurang vid gästhamnen nästa år på grund av överklagan. "Olyckligt" säger Patrik Rehnfors (V).

I juni nästa år ska den nya restaurangen stå klar. Men eftersom ärendet överklagats riskerar Oxelösund att stå helt utan restaurang.

I juni nästa år ska den nya restaurangen stå klar. Men eftersom ärendet överklagats riskerar Oxelösund att stå helt utan restaurang.

Foto: Witte Sund arkitektstudio

Oxelösund2021-09-10 21:06

Tidigare i kommunen aktive socialdemokraten Boris Klintsjö är upprörd över att de förra partikamraterna beslutat att bygga en ny restaurang för 24 miljoner kronor. Ärendet har överklagats till förvaltningsrätten.

– Men det är inte mot förra partikamraterna jag vänder mig emot, det är beslutet. Jag ser inte en chans att någon ska kunna hyra (driva) restaurangen med marknadsmässig hyra. Dessutom är hela ärendet illa skött, säger Boris Klintsjö.

Med överklagandet riskerar hela projektet att kantra. 

Den restaurang som idag finns på området, Läget, ska enligt planen rivas i september. Och enligt tidsplanen ska en ny restaurang stå färdig i juni nästa år.

Men förvaltningsrättens dom kan dröja flera månader.

– Det är en demokratisk rätt att överklaga beslut, men det är olyckligt eftersom det försenar hela processen, säger Patrik Renfors, kommunstyrelsens förste vice ordförande.

undefined
Nya restaurang Läget lär dröja.

Han antyder att man ändå kan gå vidare med rivning av nuvarande restauranglokaler. Och ingen har hittills begärt inhibition (att ärendet inte får verkställas under tiden prövning sker).

Patrik Renfors säger också att fördröjningen lett till att man tittar på alternativ till restauranglokaler nästa sommar. Det kan bli baracker.

– Det måste i alla fall finnas något på plats, säger han.

Boris Klintsjö har inte dåligt samvete för att hela projektet sinkas.

– Nej, nej, det är oerhört angeläget, säger han och hoppas det istället kan bli en valfråga nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!