Oxelösundsbo stal över 120 000 – vid 38 tillfällen

En före detta anställd på en större butik i Nyköping stal 126 270 kronor av sin arbetsgivare – nu döms Oxelösundsbon för 38 fall av bedrägeri och ett fall av penningtvätt.

Sammanlagt stal Oxelösundsbon över 126 000 kronor vid 38 tillfällen från Nyköpingsbutiken.

Sammanlagt stal Oxelösundsbon över 126 000 kronor vid 38 tillfällen från Nyköpingsbutiken.

Foto: Sandra Nordin

Oxelösund2022-05-20 07:10

Den före detta anställda hade slagit in falska returer och fört över pengarna till sitt egna bankonto. Sammanlagt stal Oxelösundsbon över 126 000 kronor vid 38 tillfällen från Nyköpingsbutiken. Samtliga brottshandlingar skedde mellan juni och augusti förra året.

Det var vid en slumpmässig kontroll som butiken i Nyköping började ana oråd. Ett stort antal krediter hade gått tillbaka till samma bankkonto. Butiken tog då hjälp av sina egna övervakningsfilmer där de såg att det var samma person varje gång.

– Han har haft dåligt med pengar helt enkelt, säger Klas Engdahl, kammaråklagare i Nyköping.

Pengarna flyttades först till den anställdes konto. Därefter till ett företag och till en annan privatpersons konto. Denne, bosatt i Nyköping, har i sin tur fört vidare pengar och gjort ett kontantuttag.

Under omständigheterna måste gärningspersonerna ha insett att pengarna härrörde från brottslig verksamhet. Därav döms båda för penningtvätt.

Oxelösundsbon är tidigare ostraffad. Då han var under 21 år vid gärningarna bedömer Nyköpings tingsrätt att straffvärdet av den samlade brottsligheten är tre månaders fängelse.

Det finns inte någon särskild anledning att tro att han kommer att begå nya brott. Straffet bestäms därför till villkorlig dom och 60 dagsböter.

Nyköpingsbon förekommer i belastningsregistret sedan tidigare, men även han var under 21 år när brottet inträffade. Därför blir straffet villkorlig dom och 30 dagsböter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!