Det var på eftermiddagen den 19 augusti som Sörmlandskustens räddningstjänst kontaktades av polisen, som kom med en förfrågan om att åka ut till Oxelösunds skärgård.
– Vi körde ut i två omgångar, först en patrull och sedan bombtekniker till Stora Mellskär, säger Per Wikberg, chef för den operativa verksamheten vid Sörmlandskustens räddningstjänst.
Enligt Wikberg har Sörmlandskustens räddningstjänst inte fått någon vidare information om varför polisens bombgrupp ville åka ut till Stora Mellskär, inte heller om det hela hade föranletts av ett tips eller en smäll. Operationen ska ha avslutats vid midnatt.
Huruvida bombgruppen sedan faktiskt sprängde någon bomb, fick med sig något tillbaka från sjön eller fick åka hem tomhänta kan Per Wikberg inte heller svara på. SN har sökt polisen för en kommentar.