SSAB Oxelösund kan flytta sitt kontor till D-skolan

D-skolan kan bli kontor för SSAB. I alla fall tillfälligt. "SSAB vill komma in så fort som möjligt" säger Sara Heltborg.

D-skolan i Oxelösund kan bli kontor för SSAB Oxelösund, när bolagets kontorsbyggnad ska renoveras.

D-skolan i Oxelösund kan bli kontor för SSAB Oxelösund, när bolagets kontorsbyggnad ska renoveras.

Foto: Peter Alexis, Tommy Kägo

Oxelösund2023-01-13 12:07

Hon är fastighetsekonom hos Oxelösunds kommun. Hon har under en tid fört diskussion med SSAB om att stålkoncernen ska hyra lokaler när deras kontor ska renoveras.

Eftersom kontoret rymmer närmare 100 anställda krävs ganska stora lokaler för att tillgodose att samtliga får plats. Samtidigt önskar SSAB att kontoret ska vara nära verksamheten.

Det utesluter en hel del fastigheter.

Men för Oxelösunds kommun skulle det betyda ytterligare frist eftersom man ännu inte kommit fram till vad man ska göra med den numera tomma skolan. D-skolan uppfördes 1918 och fungerade som skola fram till 2021. Då sprang de sista eleverna ut.

Torgskolan intill står också tom, men den är alldeles för liten.

Att D-skolan står tom var ett led i den omorganisation som genomförts när nya Oxelöskolan byggdes. Numera bedriva bara grundskoleundervisning i Ramdalsskolan, Peterslundsskolan och nämnda Oxelöskolan.

Att göra om D-skolan till kontor kräver en del mindre anpassningar, vilket hyresgästen får bekosta själv.

– Vi har inget avtal klart, men SSAB vill komma in så fort som möjligt, borde bli under första kvartalet i år, och hyra under två år, säger Sara Heltborg.

Vad som därefter ska hända med D-skolan är idag oklart.

Sedan tidigare står det också klart att Oxelösunds politiker ska hålla fullmäktiges sammanträde i D-skolans matsal. Och det med start redan till februari. Därmed är sammanträdena i trånga Koordinaten, biblioteket, ett minne blott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!