Syrisk familj får inte återförenas i Oxelösund

En syrisk pojke har bott i Oxelösund i ett och ett halvt år. Nu har mamman och systrarna fått uppehållstillstånd och rest till Sverige, men Oxelösunds kommun vägrar ta emot dem.

Oxelösund2016-09-21 10:45

I ett och ett halvt år har Tystbergabon Lina Strömstedt varit god man åt en ensamkommande pojke från Syrien som bor i Oxelösund. Han går i skolan, har skaffat sig vänner och har etablerat sig i kommunen.

För drygt två veckor sedan kom glädjebeskedet att pojkens familj, som flytt undan kriget i Syrien och tagit sig till Turkiet, fått uppehållstillstånd.

– Det är otroligt positivt hur svenska ambassaden i Turkiet och Migrationsverket i Norrköping hjälpt familjen för att det ska kunna lösa sig på bästa sätt, säger Lina Strömstedt.

I lördags satte sig den höggravida mamman och pojkens tre yngre systrar på ett plan till Arlanda. Som Aftonbladet rapporterade i helgen fick kvinnan kraftiga värkar och födde barnet under resan.

Men i stället för att familjen nu ska få återförenas med den sjuttonårige pojken i Oxelösund, vägrar kommunen att ta emot dem. Enligt Lina Strömstedt, som i två veckors tid varit i kontakt med fyra olika personer hos socialtjänsten i Oxelösund och förklarat situationen, menar två av dem i stort sett att sådana här situationer måste planeras innan man kommer.

– När man lämnat kriget i Syrien, då vet man att hela situationen är unik. Pappan har precis dött, mamman ska föda och hon har inte sett sin son på över ett år, säger Lina Strömstedt.

Beskedet från Oxelösunds kommun är att familjen måste vända sig till Stockholm eftersom de hamnade där först.

– De missförstår helheten. Det här är en familj med uppehållstillstånd och de får åka vart de vill, man kan inte säga att de måste stanna i Stockholm, säger Lina Strömstedt.

– Det är i Oxelösund familjen har ett nätverk. De behöver lugn och ro, så att de kan anpassa sig till sitt nya liv.

Mamman och det nyfödda barnet har legat på Danderyds sjukhus i Stockholm. De tre syskonen bor i Sollentuna hos Nisrin Hajar, en passagerare som var med på planet.

– De på kommunen är oansvariga. Det här är en kvinna med barn som kommit till Sverige, då ska de reagera direkt och försöka hjälpa, säger hon.

I måndags lovade Susanne Johansson, enhetschef i sociala divisionen i Oxelösund, att återkomma till Strömstedt i frågan – utan att göra det.

– Man behandlar familjen som om de inte har några rättigheter. Det här är personer som har uppehållstillstånd. En familj som har rätt att vara här, det är som att man blundar för det, säger Lina Strömstedt.

På tisdagen ringde en annan enhetschef i kommunen, Åsa Ågren, till Strömstedt och meddelade att den syriska familjen måste vända sig till Sollentuna kommun.

– Hon säger att det är ett komplicerat fall, säger Strömstedt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om