Enligt åtalet har den misstänkta pojken haft samlag med det ena barnet vid två tillfällen. Med hänsyn till barnets låga ålder anser åklagare Emma Olsson att det handlar om grov våldtäkt mot barn.
Samma barn ska ha utsatts för andra typer av sexuella övergrepp vid tre ytterligare tillfällen. Även vad gäller dessa övergrepp bedömer åklagaren att barnets ålder gör att gärningarna ska bedömas som grova, och åtalar den misstänkta pojken för grovt sexuellt övergrepp mot barn.
När det gäller det andra barnet åtalas pojken för ett fall av sexuellt övergrepp mot barn.
Utredningen om övergreppen har gjorts av familjevåldsroteln vid polisen i Nyköping. Rotelns biträdande chef, Magnus Larsson, vill inte lämna några uppgifter om utredningen.
– Det här är ett mycket känsligt ärende, så jag måste hänvisa till åklagaren, säger han.
Till grund för åtalet ligger bland annat de utsatta barnens egna uppgifter. Under rättegången kommer rätten att få ta del av de videoförhör som polisen har hållit med dem. Åklagaren åberopar också barnens mamma som vittne. Mamman ska bland annat berätta vad barnen har berättat om händelserna för henne.
SN har försökt att nå åklagare Emma Olsson för en kommentar.