Tummen ner till nioåring

Det blir ingen tätare gräsklippning av gräsytan vid Kråkan i Danvikshagen. Kommunen säger nej till en nioårig kille, bosatt i området, som önskade att gräset skulle klippas oftare så att han och kompisarna skulle kunna spela fotboll där sommartid.

OXELÖSUND2014-03-06 10:00

Den fotbollsälskande nioåringen skrev förra sommaren ett medborgarförslag till kommunen och föreslog att gräsytan vid Kråkan skulle klippas oftare, eftersom det är tunnsått med vanliga fotbollsplaner i Danvikshagen. Han ville gärna också att kommunen skulle sätta upp ett par fotbollsmål på gräsytan.

I medborgarförslaget skrev nioåringen även att han alltid spelar fotboll vid skolan och när han är på fritids, men att det blir för långt att åka in till Peterslundsskolan under sommarlovet för att spela fotboll där.

Miljö- och samhällsbyggnadsnämnden sa vid sitt senaste sammanträde nej till tätare klippning av gräsytan vid Kråkan, med hänvisning till att den ytan tillhör de större gräsytor i kommunen som av besparingsskäl klipps sex gånger under sommarperioden.

Nämnden sa även att gräsytan vid Kråkan är en kommunens mest ocentrala gräsmattor och att det tar lång tid att köra dit med en långsamtgående åkgräsklippare.

Kommunfullmäktige ska ta det slutliga beslutet om medborgarförslaget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om