Strandkafé brann ner till grunden

Under söndagskvällen började kafét vid Jogersö havsbad i Oxelösund att brinna. Den gick inte att rädda.

Ett strandkafé och omklädningsrum vid Jogersöbadet brann ner till grunden under natten till måndagen. På måndagsförmiddagen var polisens tekniker på plats.

Ett strandkafé och omklädningsrum vid Jogersöbadet brann ner till grunden under natten till måndagen. På måndagsförmiddagen var polisens tekniker på plats.

Foto: Peter Alexis

Oxelösund2020-04-27 00:40

Räddningstjänsten larmades strax före midnatt. När man nådde fram till platsen stod ett omklädningsrum och ett kafé vid Jogersö havsbad i lågor

– Vi begränsar egentligen bara branden, det kommer nog brinna ner alltihop, sa Ulf Sjöholm, operativ chef vid räddningscentralen i Stockholms län, under tidiga natten.

Lågorna hade även börjat sprida sig till ett skogsområde precis intill byggnaderna men det kunde brandmännen släcka ner. 

– Det är mest bevakning som vi får ägna oss åt. Det kommer att brinna ner och bara bli en ruin kvar, säger Ulf Sjöholm.

Polisen har skrivit en anmälan om misstänkt mordbrand.

– Det är ett större värde på byggnaderna, därför rubricerar vi det som mordbrand, säger Bo Gunnarsson, vakthavande befäl vid polisen.

Ingen person kom till skada i branden. Platsen har spärrats av och en teknisk undersökning ska genomföras när brandplatsen svalnat. Det finns i nuläget ingen misstänkt gärningsperson.

Karta: Jogersö
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!