Efter varslen: Nu rekryteras ny personal

Det har varit en tuff period för företaget Svenska kulturpärlor som driver restaurang- och hotellverksamhet vid slott och herrgårdar i Sörmland. Men nu hoppas man kunna anställa personal igen.

Fredrik Åströms Svenska kulturpärlor driver Gripsholms värdshus, Södertuna slott samt Dufweholms herrgård i Sörmland.

Fredrik Åströms Svenska kulturpärlor driver Gripsholms värdshus, Södertuna slott samt Dufweholms herrgård i Sörmland.

Foto: Sörmlands media

Sörmland2021-03-07 18:26

Svenska kulturpärlor driver Gripsholms värdshus i Mariefred, Dufweholms herrgård i Katrineholm samt Södertuna slott i Gnesta. Sammanlagt har företaget haft ett 70-tal fast anställda och många säsongsarbetare. I mars förra året varslades all personal om uppsägning och just nu är all verksamhet helt stängd.

– Vi har sagt upp de flesta i personalen och några är korttidspermitterade, säger Fredrik Åström, vd för Svenska kulturpärlor.

Fredrik Åström hoppas dock att verksamheten ska kunna öppna runt valborg i år. Därför söker företaget nu efter personal inom kök, servering och städning.

– Det positiva är att det finns väldigt många och bra sökande. Vi hoppas så klart på varmare väder med mindre smitta och fler lättnader, säger Fredrik Åström.

– Under förra sommaren och en bit in på hösten tuffade verksamheten på rätt bra förutom att det inte var några konferenser eller fester. Men sedan kom dråpslaget i november och vi var tvungna att stänga helt.

Fredrik Åström är kritisk till hur regeringen agerat mot hans bransch.

– Pandemin och restriktionerna har slagit fruktansvärt hårt mot alla i restaurang-, hotell- och konferensnäringen. De stödåtgärder som presenterats har inte varit tillräckliga, det hade varit bättre att stänga ner helt.

Fredrik Åström har emellertid inga planer på att lägga av.

– Nej, vi jobbar på stenhårt för att rädda företaget. Men det kommer ta minst tio år att kompensera för tappet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!