Utöver Sörmland är Stockholm, Uppsala, Västra Götaland och Östergötland de regioner där det fanns flest TBE-fall förra året, enligt 1177. TBE är en virussjukdom som sprids genom fästingbett.
– Förekomsten av TBE har varit högre i Sörmland och runt Mälardalen jämfört med resten av landet sedan flera år tillbaka, säger Mikael Stenhem, tillförordnad smittskyddsläkare vid Region Sörmland.
Antalet TBE-fall i länet var 22 förra året i Sörmland. Året innan var det dock 42, vilket är den hösta siffran i länet någonsin. Totalt rapporterades det in 358 fall förra året, enligt Folkhälsomyndigheten.
– När det är vinter så lever fästingarna under marken och har en paus. Om den pausen är sex månader eller två månader påverkar ju hur står chansen är för fästingen att få mat, säger Didrik Vanhoenecker, jourhavande biolog vid Naturhistoriska riksmuseet.
De senaste dagarna har det varit väldigt varmt i Sörmland och på vissa håll i länet över 30 grader. Skulle värmen hålla i sig så kan det plötsligt bli färre fästingar.
– De vill gärna ha det lite fuktigt. Blir det för varmt och torrt så blir de mindre aktiva och kan krypa ner i marken igen, svarar Vanhoenecken.
Varför Sörmland är en av de mest drabbade regionerna av TBE-fall är oklart. Klimatet tros vara en anledning, då det kallare klimatet i norra Sverige inte passar fästingen lika bra.
– Uppenbarligen trivs virus bättre i vissa miljöer, och det har säkert att göra med mikroklimat och vilka värddjur som finns där. Sedan påverkar även hur mycket människor som är ute i dessa områden och riskerar att bli fästingbitna, skriver Marika Hjertqvist, epidemiolog vid Folkhälsomyndigheten i ett mejl.
Finns det några riskgrupper när det gäller TBE?
– Äldre personer löper större risk att bli allvarligt sjuka och även personer med nedsatt immunförsvar, svarar Hjertqvist.
De flesta som får TBE får lindriga besvär och blir friska efter några dagar, men upp till en tredjedel får en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna. Risken att få TBE är dock liten. Marika Hjertqvist säger att bara en procent av alla fästingar bär på sjukdomen. Däremot bär drygt 25 procent av alla fästingar på bakteriesjukdomen Borrelia. Får man ett fästingbett och ringformad rodnad bör man uppsöka sjukvård för just borrelia.
I Sörmland går det att vaccinera sig mot fästingar i samtliga kommuner.
– När du vaccinerar sig mot TBE ska du följa de råd som du får från sin vaccinationscentral, då de kan skilja sig beroende på ens ålder, berättar Mikael Stenhem och fortsätter:
– Det är bra att vara ute tidigt på året under vintern och vårvintern, så man har skyddet när fästingarna vaknar till liv. Men vet man av sig att man ska vara mycket i skog och mark under hösten så kan det också vara bra att vaccinera sig igen lite senare.
Fästingar lever på att suga blod från däggdjur, fåglar och reptiler. Risken att bli biten av en fästing är liten enligt Vanhoenecken, men du bör ändå vara observant när du är ute i skogen.
– Går du på grusvägar och stigar i naturen så är risken att bli biten väldigt liten, för de sitter på exempelvis buskar och gräs. Det är när du börjar gå off road i skogen som du kan få fästingar på sig, säger han och fortsätter:
– Om du går på ställen där du vet att det finns mycket fästingar så får du vara vaksam och borsta bort de få fort som möjligt.