Frun var gravid – då stal mannen båt: "Behöver pengar"

En man i 30-årsåldern misstänks för två veckor sedan ha stulit en båt. Förklaringen? Tjejen var gravid - och han behövde stålar.

Båten stals och lades sedan ut på Facebook marketplace. Nu har en man ställts till svars.

Båten stals och lades sedan ut på Facebook marketplace. Nu har en man ställts till svars.

Foto: Polisen

Sörmland2024-08-27 06:43

En båtägare i Nävekvarn fick sig en otrevlig överraskning när hans båt, värd uppskattningsvis 60 000 kronor, plötsligt försvann. Polis blev inkopplad och till slut kunde man hitta båten på Facebook. Där hade en man i 30-årsåldern, som är från ett annat län, lagt upp den till försäljning. Tjuven plockas in på förhör där han erkänner sitt brott och berättar att han fått pengaångest när han fick reda på att flickvännen var gravid och att han kände att han behövde håva in pengar till hyran.

Eftersom mannen inte hade något jobb fick en båtstöld bli lösningen på de ekonomiska bekymmer som plågade honom. För att stjäla båten anlitade mannen utomstående personer som skulle få en del av pengarna när båten hade sålts, lagen hann dock ikapp honom innan dess.

Nu har mannen åtalats för häleri. 

Det här är bara ett av många fall av båtstölder som inträffat under sommaren. Nu har det gått så långt att polisen går ut och varnar samt vädjar till medborgarna inom polisregion Öst, där östra Sörmland ingår, att vara vaksamma. 

"Ser du något misstänkt så notera gärna bilnummer och andra detaljer du lägger märke till. Det kan bli en pusselbit i ett större mönster", skriver myndigheten i ett pressmeddelande. 

Varje sommar stjäls stora mängder båtmotorer i Sverige och att motorerna dyker upp på Facebook marketplace eller liknande plattformar tillhör inte ovanligheterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!