Åklagare Fredrik Beijar, vid åklagarkammaren i Nyköping, bekräftar att det just nu pågår en utredning mot mannen. Vad han har för typ av funktion i idrottsföreningen vet inte Fredrik Beijar.
– Han är misstänkt för sexuellt ofredande och för utnyttjande av barn för sexuell posering. Det handlar om fyra misstankar, säger Fredrik Beijar.
Mannen misstänks ha skickat bilder med sexuellt innehåll till några pojkar, och har önskat samma typ av bilder i retur från pojkarna.
Pojkarna, som är 13 och 14 år gamla, är engagerade i idrotten mannen är verksam. Och det är mannen som kontaktat pojkarna på nätet.
– Det verkar vara via snapchat, säger Fredrik Beijar.
Om och i så fall hur idrottsföreningen har agerat efter att händelsen blivit känd, vet inte Fredrik Beijar. Men han berättar att det är pojkarnas föräldrar som står bakom polisanmälningarna.
En husrannsakan har nu gjorts i mannens hem för att säkra bevisning.
Vad händer i utredningen?
– Vi har tagit hans utrustning i beslag och ser vad vi kan hitta där.
Fredrik Beijar berättar att man bland annat ska undersöka den kommunikation som finns i den beslagtagna utrustningen för att se vilken kommunikation som kommer från mannen.
Hur mannen själv ställer sig till misstankarna är enligt åklagaren oklart.
– Han är inte hörd än, förklarar Fredrik Beijar.
Han säger att den rådande pandemin komplicerar utredningsarbetet för poliserna. Förhör kan därför inte göras som vanligt, via fysiska möten, utan måste ibland lösas på andra sätt.
När tidningen kontaktar den aktuella klubben under onsdagseftermiddagen är ordföranden kortfattad:
– I nuläget vill vi inte kommentera något med hänsyn till de inblandade.