Arvodesaffären ligger som ett vått skynke över den revisionsberättelse som landstingets revisorer presenterar i dag onsdag.
En sak är klar, revisorerna kommer att föreslå att landstingsfullmäktige beviljar toppolitikerna ansvarsfrihet.
Fast politikerna kommer att få mycket skarp kritik.
Den moderata ordföranden Kjell Ericson vill ge landstingsstyrelsen den starkaste formen av kritik, anmärkning,.
– På det hela taget har landstingets interna kontroll varit dålig under flera år och man har också brustit i tillsynen. Man kan också diskutera ledningen och beredningen av ärenden, säger Kjell Ericson.
– Allt detta tillsammans är tillräckligt för att ge styrelsen anmärkning, säger han.
Landstingets fastighetsförvaltning har också haft stora problem och inte kunnat fastställa en korrekt resultat- och balansräkning.
– Det tycker jag egentligen är lika allvarligt som arvodesaffären, därför vill jag ge styrelsen en anmärkning för det, säger Kjell Ericson.
Men revisorerna är inte eniga. Den socialdemokratiske vice ordföranden Ebbe Näslund tycker det räcker att ge landstingsstyrelsen kritik, en något lindrigare form än anmärkning.
– Internkontrollen har inte fungerat och det har i allra högsta grad bidragit till arvodesaffären.
Varför vill ni ge en mildare kritik?
– Vi har diskuterat frågan och valt att stanna vid den lindrigare formen, kritik, säger Ebbe Näslund.
Eftersom Miljöpartiets ledamot i revisionen, Sten E Karlsson, har valt en egen formulering, kommer fullmäktige att få ta ställning till tre olika förslag.
– Det är ganska ovanligt att revisionen delar på sig, säger Kjell Ericson.
Den 19 april tar landstingsfullmäktige ställning till de tre förslagen från revisorerna.
Om styrelsen får en anmärkning, vad händer då?
– Då måste fullmäktige motivera varför man i så fall väljer att ge styrelsen ansvarsfrihet, säger Kjell Ericson.
Om det stannar vid kritik, vad händer då?
– I så fall passerar kritiken ganska obemärkt.
Oeniga revisorer kritiserar landstingets toppolitiker
Toppolitikerna i landstingsstyrelsen får nu kraftig kritik av revisorerna. – Styrelsen har inte skött den interna kontrollen, säger Kjell Ericson (M), ordförande i revisionen. Men revisorerna är oeniga, den socialdemokratiske vice ordföranden mildrar kritiken.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!