Den fällande domen kom i början av november. Enligt den har polismannen tryckt mot en berusad och aggressiv mans hals, tryckt upp den samme mot en vägg och kort därefter, i en cell, fällt mannen så att han slog huvudet i en madrass.
Händelsen utspelade sig sedan mannen gripits på Skavsta flygplats i augusti förra året.
Nyköpings tingsrätt menade att polismannen inte haft rätt att bruka våld i den angivna situationen: ”Han lät sig provoceras av mannens verbala utfall och utövade våldet mot honom trots att han hade handfängsel med händerna på ryggen”, skreb rätten.
Polismannen, som i dag arbetar i Eskilstuna, är för tillfället omplacerad och om domen mot honom vinner laga kraft riskerar han att förlora jobbet.
Domen har dock överklagats. Mannens advokat, Leif Silbersky, skriver i överklagan att hans klient inte tycker åklagaren ” i något hänseende” lyckats visa att polismannen gjort sig skyldig till brott.
Därför ska domen också ogillas i sin helhet, anser mannen.