Coronapandemin har inneburit både högre kostnader och lägre intäkter för Region Sörmland. Det återspeglar sig också i regionens delårsrapport, som visar på ett underskott på 161 miljoner kronor för årets sju första månader.
Prognosen för hela 2020 däremot pekar på ett rejält överskott på 223 miljoner. Det är 175 miljoner kronor bättre än vad man räknade med i budgeten.
Huvudförklaringen till det väntat goda resultatet ligger i bidrag från staten i form av både generella statsbidrag och särskilt coronastöd.
Samtidigt är prognosen osäker. Beräkningarna bygger på att pandemin inte tar fart igen. Den har inte heller räknat med ökade kostnader som kan uppstå när regionen nu måste börja beta av den vårdskuld som uppstått till följd av covid-19.
Inför kommande år är läget därför betydligt mer bekymmersamt, varnar oppositionsrådet Magnus Leivik (M). Han pekar på osäkerhet både kring statsbidrag och pandemins utveckling.
– Problemen är de kommande åren, säger han.
Regionrådet Monica Johansson (S) säger att statsbidragen varit en förutsättning för att regionen ska klara av hantera pandemin. Hon menar också att regionen är ekonomiskt väl rustad inför framtiden, med ett bra resultat i år och låga skulder.
– Det gör att vi inte ska behöva panikdra i några bromsar, säger hon.
Mot den bakgrunden tror hon att även den vårdskuld som byggts upp till följd av pandemin kommer att kunna hanteras på ett bra sätt.