Signar Mäkitalo: Fira i det mindre formatet

Pandemiläget är bättre än förra vintern, samtidigt som omikron skapar osäkerhet. Smittskyddsläkare Signar Mäkitalos råd inför helgerna är att fira i mindre grupper

Signar Mäkitalo tror att pandemin kommer att pågå ytterligare i flera år, men pekar samtidigt på att läget hela tiden blir bättre.

Signar Mäkitalo tror att pandemin kommer att pågå ytterligare i flera år, men pekar samtidigt på att läget hela tiden blir bättre.

Foto: Veronica Karlsson

Sörmland2021-12-20 11:04

– Vi ser en fortsatt ökning, men den är inte lika häftig som förra vintern. Till stor del beror det nog på att vi inte har fått in så jättemycket omikron ännu, säger Signar Mäkitalo om coronaläget just nu.

Än så länge finns inga bekräftade fall av den nya virusvarianten omikron i Sörmland. Men Mäkitalo räknar med att den finns här redan.

– Med tanke på hur nära vi är Stockholm så är det nästan omöjligt att vi inte har några fall, säger han.

Om och när omikron etablerar sig på allvar, kommer smittspridningen att öka, befarar smittskyddsläkaren. Varianten är mer smittsam, men hur farlig den är och hur bra skydd vaccinen ger mot den är fortfarande inte helt klarlagt. 

Tack vare att många är vaccinerade är ändå risken att bli smittad och att bli svårt sjuk betydligt mindre nu än för ett år sedan, enligt smittskyddsläkaren.

Trots detta manar han till viss försiktighet i samband med de kommande storhelgerna och att undvika sammankomster med många människor.

– Jag tror att det är klokt att umgås i mindre sammanhang, säger han.

Vaccinen minskar risken för att bli svårt sjuk i covid-19. Bland dem som är vaccinerade, men ändå behöver vård på intensivvårdsavdelning, är medelådern drygt 70 år, medan den är betydligt lägre bland dem som inte är vaccinerade. Statistiken visar att vaccinen ger skydd, men också att äldre ändå kan drabbas av svår sjukdom.

– Man ska fortfarande vara försiktig med de äldre, säger Signar Mäkitalo.

Ändå tycker han att yngre och äldre kan träffas i mindre grupper om alla är vaccinerade.

– Risken är ändå mycket mindre än förra julen.

Förra veckan testades 445 personer positivt för covid-19 i Sörmland, enligt preliminär statistik. Det betyder att fallen fortsätter att öka, från 404 förrförra veckan. Framför allt är det ovaccinerade barn och deras föräldrar som smittas, enligt Signar Mäkitalo.

Under måndagen vårdades nio personer med covid-19 på sjukhus. Fyra av dem behövde intensivvård.

Signar Mäkitalo tror att vi kommer att få dras med coronapandemin länge än, men pekar samtidigt på att läget successivt förbättras tack vare vaccin och läkemedel. Läkemedelsbolaget Pfizer bedömer att coronapanedmin kommer att övergå till att vara en endemi, det vill säga bara spridas till en begränsad mängd människor eller i ett begränsat geografiskt område, år 2024.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!