Stigtomta kan ha en ny skola 2019

Den kommer byggas där den gamla skolan ligger i dag. Under byggtiden får eleverna ha tillfälliga paviljonger som lektionslokaler.

Stigtomta2016-08-30 07:36

På onsdag är det informationsmöte om den nya detaljplanen för Stigtomta skola och dess närområde, som just nu är ute på samråd. Då kommer det även att hållas information om arbetet med att bygga den nya skolan.

– Vi håller på med projekteringen. Under hösten ska vi gå ut med ett förfrågningsunderlag. Vi ställer våra krav, hur vi vill att skolan ska se ut. Sedan går det ut på upphandling. Vi söker efter en totalentreprenör som ska projektera och bygga allt, säger Linda Fransson som är projektledare på tekniska divisionen vid Nyköpings kommun.

Hon berättar att det slutgiltiga beslutet om byggnation tas när upphandlingen är avslutad.

– Först då finns det en kostnad att ta beslut utifrån. Upphandlingen avslutas i början på nästa år, säger Linda Fransson.

Skolan ska byggas där den nuvarande skolan ligger i dag. Det innebär att de flesta av de gamla byggnaderna kommer att rivas innan nybyggnationen startar.

– En av de stora grejerna är att det blir ett enda stort skolhus i stället för nu, då eleverna måste gå emellan de olika lokalerna, fortsätter Fransson.

Var ska eleverna vara under byggnationen?

– Vi kommer att ställa ut paviljonger på grusplanen vid skolan. Den gamla matsalen kommer dock inte att rivas förrän den nya matsalen är färdig.

Varför väljer man att riva de gamla lokalerna?

– De är i så dåligt skick att de har spelat ut sin roll, säger Fransson.

I juni i år stängdes E-huset på Stigtomta skola på grund av mögelskador. Här var biblioteket inrymt och kommuninvånare erbjöds att ta med sig en kasse och komma dit och hämta böcker.

Exakt hur skolan kommer att se ut är inte klart än och någon konkret tidsplan finns inte heller. I januari fick SN uppgifter om att det från början handlade om våren 2017, men att det var troligare med en klar skola våren 2018. En grov tidsplan som revideras ytterligare.

– Om allt löper som det ska kan det bli inflytt vårterminen 2019, men det är svårt att veta innan vi har en entreprenör och innan vi vet om det blir överklaganden, säger Fransson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om