Allsångssuccé i Gryt

Publiken strömmade till när det var dags för den tredje och sista allsången i Gryts hembygdsgård. ”Sol i Gryt”  inledde som vanligt den populära allsången dit ett 80-tal personer anslöt sig.

STJÄRNHOV2009-07-15 22:29

– Det är allsång med Lotta Engberg på måndagar, allsång med Anders Lundin på tisdagar och på onsdagar är det allsång i Gryt, säger Pelle Roos som spelar fiol i husbandet Grytbitarna.
– Svenskarna är ett sjungande folk. Vi tycker om att sjunga. Det finns körer överallt, säger allsångsledaren Lars Blomgren som förklaring till allsångens popularitet både i Gryt och runt om i Sverige.
Allsången i Gryt arrangeras av PRO, Gryts hembygdsförening och Grytbitarna. Christan Berglund från Gryts hembygdsförening tror att det blir en fortsättning även nästa sommar.
– Det lutar åt det. Men utan de som arbetar ideellt, som Grytbitarna, skulle det aldrig gå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om