Trafikolycka på flygfält

Polis och räddningstjänst larmades i morse om en brinnande personbil på Malmby flygfält i Strängnäs. Polisen utreder händelsen där flera detaljer är oklara. Bland annat visade det sig att bilen var stulen.

STRÄNGNÄS2009-09-05 12:00

Bilen hade kraschat in i ett betongfundament och lämnats på platsen. Betongfundamentet flyttades hundra meter och polisen utreder nu om bilen börjat brinna på grund av kollisionen eller om den medvetet satts i brand.
Larmet kom in till polis och räddningstjänst i morse och ägaren till bilen underrättades och uppgav då att bilen stulits från Strängnäs där den stått parkerad.
Räddningstjänsten är orolig att det kan finnas någon skadad efter krocken. Polisen rubricerar i nuläget händelsen som en trafikolycka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om