Kvinna hittad död – polisen misstänker brott

En kvinna i 80-årsåldern påträffades död utomhus i Torshälla utanför Eskilstuna under onsdagsmorgonen. Nu utreder polisen dödsorsaken.

Foto:

Torshälla2016-02-10 13:36

Tidigt på morgonen spärrade polisen av ett område mellan Thermaeniusgatan och Georg Nyströms gata i Torshälla. Men polisen var under förmiddagen väldigt förtegen om vad som hade hänt

Flera boende i området har skrivit på sociala medier och hört av sig till ekuriren med mejl, frågor, tips, är oroliga och undrar vad som hänt.

– Det känns väldigt obehagligt att det är avspärrat, säger Åke Larsson, som bor i ett av husen nära avspärrningen.

Nu kan polisen bekräfta att det rör sig om ett dödsfall.

Polisen kontaktades under morgonen av ambulanspersonal att en kvinna påträffats avliden på Thermaeniusgatan.

"Polisen följer i detta fall normala rutiner och utreder under vilka omständigheter kvinnan har avlidit", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen har under förmiddagen genomfört en kriminalteknisk undersökning på platsen.

Det finns enligt polisen vissa omständigheter som är oklara och med anledning av det har polisen inlett en förundersökning.

Polisen arbetar även med att hålla förhör med personer som har information som kan knytas till händelsen.

"Det är av största vikt att samla in så mycket information som möjligt den närmaste tiden efter att ett brott eventuellt inträffat. Utredningen är inne i ett intensivt skede", skriver polisen på sin hemsida.

En rättsmedicinsk undersökning ska genomföras för att bringa ytterligare klarhet i dödsorsaken.

Polisen efterlyser mer information för att klargöra omständigheterna kring dödsfallet. Alla tips eller iakttagelser med koppling till händelsen kan lämnas till telefonnummer 114 14.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om