Doften av bensin ligger tung i värmen och ljudet av V8-motorerna smekte hörselgångarna på de som i torsdags besökte veteranbilsträffen på Västra hamnplan i Trosa. Träffarna arrangeras sedan flera år varje torsdag under sommarmånaderna. En av dem som i går tagit sin välputsade kärlek till Trosa var Kent Warnander från Gnesta.
– Jag brukar komma hit några gånger varje sommar. Sen kör jag till träffarna i Nyköping och Åkers styckebruk också, säger han.
Wernander kör en Ford Crown Victoria från 1955.
– Jag hade en likadan 1964, det var min första bil. Kanske är det här den sista. Så ja, man kanske kan säga att cirkeln är sluten, säger han.
Totalt 140 bilar gästade träffen i torsdags, ett ganska normalt deltagande.
– Vanligtvis är det 110-150 bilar, men som mest har det varit 250 i sommar. Det varierar men vi känner oss jättenöjda, säger Mats Hagander, ordförande för Trosa veteranbilsklubb som är arrangör av träffarna.
Variationen mellan fordonen som tagit sig till Trosa är stor. Allt från välputsade och kurviga Buicks till minde välskötta gamla överlevare och enorma vrålåk med sexistiska dekaler.
– Allt eftersom det här har växt och deltagarna har blivit fler har det blivit svårt att kontrollera vilka som kommer. Det finns folk av olika karaktärer kan man säga. Men när det gäller exempelvid dekalerna är det inte mycket vi kan göra, det får stå för dem, säger Hagander.