På tomten där promenadstråket efter Kustvägen möter vandrarhemmet Snipan förvaras i dag en brokig samling båtar. Där vill Finessa expandera sin verksamhet och bygga en nära 9 meter hög båthall i galvaniserad plåt med förvaring för främst större båtar.
Det är fel väg att gå för hamnens utveckling, menar Anders och Yvonne Lindmalm och deras grannar June och Roger Johansson. Att ge grönt ljus till hallbygget cementerar en bild av ett industriområde i hamnen, menar Anders Lindmalm.
– Det går stick i stäv med vad andra städer gör. Där försöker man få bort industrin från hamnen och satsa på bostäder i stället, säger han och nämner Värtahamnen och Hammarby sjöstad i Stockholm, och hamnplan i Nyköping.
De reagerar på beskrivningen i detaljplanförslaget om att byggnaden "avses ansluta till karaktärsdragen i området". Att låta uppföra båthallen, som enligt planförslaget ska mäta 30x50 meter och mellan 8 och 9 meter i höjd, bryter mot den småskaliga arkitektur som präglar Trosa tätort, säger Roger Johansson.
– Trosa är känt för sina gamla trähus. Det är obegripligt att de bygger ett industriområde i hamnen.
– Kommunen skriver även att de vill bevara den kulturhistoriska miljön, men de skjuter sig själva i foten. Det här förslaget är tvärtom, fortsätter Anders Lindmalm.
Samhällsbyggnadschefen i Trosa, Mats Gustafsson, delar inte den uppfattningen. Mycket jobb har lagts ner på gestaltningsfrågan för att hallen ska passa in i området, säger han.
– Den ska få två olika nivåer, och fönstersättningen in mot stan är utformad för att lätta upp fasaden. Men det är en stor byggnad, och det har sina utmaningar.
Intresse för att bygga bostäder i hamnen har funnits genom åren. Men viktigast är att Trosa behåller en profil som båt- och varvsstad, menar samhällsbyggnadschefen.
– Det ska få prägla staden, vi vill vidareutveckla området med en marin koppling. Kopplingen till båtlivet är starkt och det finns ett behov av bra vinterförvaring för många Trosabor.
En båthall i hamnen skulle innebära färre tunga transporter genom staden, något som tidigare lyfts fram. Men det största hindret för att omvandla hamnen till bostadskvarter är de geotekniska markförutsättningarna. Gustavsson beskriver det som ett låglänt, plant område med klar översvämningsrisk.
– Man skulle behöva höja marken med 1,6 meter. Det är inte säkert att marken tål det.