För fyra år sedan köpte Shaban Moustafa en tomt i Trosa. Han bor i Stockholm, men har en del kontakter i kommunen, och har varit här många gånger.
– Jag tycker att Trosa är bra och fin kommun, säger han.
Tanken var att genom ett bolag bygga ett LSS-boende på tomten, där hans två vuxna barn skulle bo. På sikt ville Shaban Moustafa utveckla och expandera verksamheten till fler platser.
Nu har han fått nej på sin ansökan till Inspektionen för vård och omsorg, IVO. Myndigheten skriver i sitt beslut att han visserligen är läkare och har erfarenhet av arbete som personlig assistent, men att det inte räcker för att uppfylla kraven på "insikter i de lagar och föreskrifter som gäller för bedrivande av verksamhet enligt LSS".
Shaban Moustafa uttrycker viss uppgivenhet inför myndighetens krav när tidningen når honom på telefon.
– Jag är utbildad läkare, har två barn som omfattas av LSS och har jobbat med de här frågorna i 20 år. Om inte det räcker vet jag inte riktigt vad jag ska säga.
Men han tänker inte ge upp. Beslutet går att överklaga, och han tror att det kan löna sig att försöka igen.
– Jag vill inte göra det här för att tjäna pengar. Jag är läkare och har en bra inkomst. Men jag har sett så många ställen där de inte tar sitt arbete på allvar, som anställer personal helt utan utbildning och håller låg kvalitet. Det gör ont i hjärtat varje gång, säger Shaban Moustafa.