Över 200 samlades på p-plats: "Har varit stökigt"

Lördagens stora folksamling i Trosa ledde till att tre personer är misstänkta för brott. Drygt 200 ungdomar hade samlats på parkeringplatsen enligt polisen.

Tre personer är misstänkta för brott efter helgens samling i Trosa.

Tre personer är misstänkta för brott efter helgens samling i Trosa.

Foto: Johan Nilsson/TT

Trosa2020-05-25 13:40

– Det har varit stökigt utifrån alkohol och berusningsgrad, säger Linn Hyttbro, förundersökningsledare hos polisen.

Polisen larmades till en parkeringsplats i Trosa vid 21.30-tiden i lördags. Det spelades då hög musik och en stor folksamling befann sig på platsen. Patrullen uppskattar att mellan 200-250 personer hade samlats på området, och det rörde sig om ungdomar i åldrarna 16-25 år enligt polisens bedömning.

Förundersökningsledare Linn Hyttbro har inte information om polisen behövde omhänderta några av dessa enligt LOB (Lagen om omhändertagande av berusade personer), däremot blev tre personer som befann sig på parkeringsplatsen misstänkta för brott.

– Det har upprättats en anmälan gällande brott mot ordningslagen. Det har spridits en inbjudan till den här tillställningen som klassas som en offentlig tillställning, men som inte har haft tillstånd. Enligt regeringens beslut gäller ju en gräns på 50 personer för offentliga tillställningar.

Eftersom det hade gått ut en inbjudan som fick stor spridning samtidigt som sammankomsten saknade tillstånd från polisen, bedömdes det vara en offentlig tillställning och därmed ett lagbrott.

De tre personer som polisen tror låg bakom inbjudan till samlingen är fortsatt misstänkta för brott mot ordningslagen.

– Men vi har inte vidtagit några fler åtgärder i det här ärendet än, säger Linn Hyttbro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!