Polisen larmar om stora knarkproblem bland unga i Trosa

"Jag känner en stark oro för ungdomarna i Trosa och Vagnhärad. Det finns alldeles för mycket narkotika i omlopp. Det går inte att ducka för problemet."

Idyllen Trosa torg. Men nu larmar polisens grova brottsutredare om omfattande narkotikamissbruk bland Trosas ungdomar.

Idyllen Trosa torg. Men nu larmar polisens grova brottsutredare om omfattande narkotikamissbruk bland Trosas ungdomar.

Foto: Magnus Grimstedt

Trosa2021-04-20 19:45

Kriminalpolisen Henrik Hägglund är mitt uppe i utredningen av en omfattande narkotikahärva i Trosa. Den inleddes med ett stort knarkbeslag i samband med en rutinkontroll av en bil. En efterföljande husrannsakan ledde till att flera personer häktades, misstänkta för grovt narkotikabrott. En av dem, en man i 40-årsåldern, sitter fortfarande häktad.

Det är i periferin av den utredningen som polisen nu noterar flera unga människor som missbrukar narkotika.

– Jag ser att det kommer in många ungdomar i ärendet. Det är ungdomar som man i första läget inte misstänker för att hålla på med narkotika, säger Hägglund.

Han säger att det är fullt fungerande skolungdomar med ett dolt missbruk av narkotika.

Hur vet du det?

– Det kan jag inte gå in på just nu. Vad vi kan bedöma nu är det ganska många olika preparat, som hasch, amfetamin och kokain.

En av dem som anhölls i samband med beslaget i slutet av mars är bara 16 år. Den personen är fortfarande misstänkt för grovt narkotikabrott.

Polisen har kontakt med socialtjänsten i ärendet.

– Men eftersom vi inte är klara med utredningen kan vi inte lämna detaljerad information om individer. När vi identifierat ungdomarna gör vi individuella prövningen. Socialtjänsten kopplas förstås in och vi kommer att utreda eventuella brott. Men där är vi inte än. Vi har identifierat problemet och det var större än vi trodde från början. Det går inte att ducka för, säger Hägglund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!