Stearinljus orsakade larm om soteld – nya eldare varnas

Strax före lunch larmades räddningstjänsten om misstänkt soteld i en villa på Bygdevägen i Trosa.

"Det är viktigt att veta vad man håller på med innan börjar elda hemma för att spara el", säger Fredrik Antman räddningsledare vid Sörmlandskustens räddningstjänst.

"Det är viktigt att veta vad man håller på med innan börjar elda hemma för att spara el", säger Fredrik Antman räddningsledare vid Sörmlandskustens räddningstjänst.

Foto: Isak Dahl

Trosa2022-12-14 13:51

Väl på plats konstaterade räddningspersonalen att den illaluktande röken härstammade från ett stearinljus som fattat eld.

– Det är själva stearinet som har börjat brinna i ett ljus som blivit för varmt. Vilket orsakat så mycket rök att boende, som varit hemma, larmat, säger Fredrik Antman, styrkeledare vid räddningstjänsten i Trosa.

Med tanke på de höga elpriserna misstänker Fredrik Antman att många fler än vanligt nu väljer att elda hemma. Han passar därför på att gå ut med en varning.

– Om man inte eldat förut gäller det att vara säker på hur det går till. Är det länge sedan någon använt kaminen eller öppna spisen kan det också vara en god idé att kontakta en sotare innan man börjar, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!