Trosaborna sluter upp bakom backen – 75 000 insamlat

Trosabacken har säkrat upp ekonomin för både årets och nästa års säsong. Det efter att Trosaborna har slutit upp och swishat in runt 75 000 kronor.

Tobias Lyåsen, ordförande för alpinklubben i Trosa, är jätteglad och tacksam över engagemanget.

Tobias Lyåsen, ordförande för alpinklubben i Trosa, är jätteglad och tacksam över engagemanget.

Foto: Andreas Ekström

Trosa2021-02-16 11:50

– Det kostar mellan 50 000 och 70 000 kronor för att göra snö en säsong, säger Tobias Lyåsen, ordförande i alpinklubben. 

För ett par veckor sedan knackade Stefan Gustavsson, engagerad i Trosabacken, på hos Tobias Lyåsen och undrade varför inte skidbacken var igång. Det blev startskottet på ett intensivt arbete. Under fem dagar jobbade Stefan Gustavsson, Göran Wallentin, Tobias Lyåsen med flera engagerade i princip dygnet runt för att få igång backen. Det saknades dock pengar, men då slöt Trosaborna upp. Hittills har klubben fått in 75 000 kronor och därmed säkrat upp även nästa år. 

– Nu har vi pengar på banken för två dåliga vintrar utan bekymmer. Man kan säga att vår ekonomi är återställd. Det känns jätteskönt. Sedan på ett personligt plan med engagemanget som varit, det har känts helt överväldigande, säger Tobias Lyåsen.

undefined
Snötillverkningen är i full gång.

Men klubben kan inte bara vila på swishdonationer utan det gäller att folk också kommer och åker skidor. Och i helgen sålde man en hel del liftkort. Exakt hur många som var på plats i backen vet inte Tobias Lyåsen just nu men han beskriver helgen som en "succéhelg". 

– Jag vet inte hur många liftkort som vi har sålt i helgen. Men jag kan beskriva det som en succéhelg. 

Hur tänker ni kring coronaviruset om det blir mycket folk?

– Vi följer både Folkhälsomyndigheten och Slaos, Svenska liftanläggningars organisation, rekommendationer. Vi har handsprit vid skiduthyrningen och separata köfållor till liften.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!