– Vi har yttrandefrihet och jag får säga vad jag vill. Det är tramsigt för fan, det är inget jävla brott, man får yttra sig hur fan man vill. Jag ska lägga ut inläggen igen.
Så kommenterade mannen, som är i 60-årsåldern, sina egna inlägg under ett polisförhör i höstas. Han erkände att det var han som hade skrivit, men menade att inte var frågan om något brott.
De två inläggen publicerades på Twitter 2019 och 2020. Det första innehöll en bild på grindarna till förintelselägret i Auschwitz och texten "vrid på kranarna", och var ett svar till ett filmklipp på en misshandel i Tyskland. Det andra inlägget bestod av en bild på en behållare med gasen Cyklon B, som användes för att mörda judar under förintelsen, med en liknande text.
Rättegången hölls i Nyköpings tingsrätt i januari och i början av februari dömdes mannen till villkorlig dom och dagsböter. På Twitter kommenterar han själv domslutet: "En tror inte att det är sant". Han skriver även att domen ska överklagas.
Trosabons Twitterkonto hade under polisutredningen omkring 1 600 följare, men har vuxit något sedan dess.
Bakgrunden till att mannen åtalades var att en annan användare på plattformen la märke till inläggen och gjorde en polisanmälan.
– Det är inget jättevanligt brott som vi jobbar med dagligen, men ser man den här typen av publiceringar och polisanmäler så kommer det att utredas som brott, konstaterar Ida de Luna Sjöholm, kammaråklagare i Nyköping.