Trosaungdomar med i Musikhjälpen

På torsdagskvällen gick ett gäng Trosaungdomar in i Musikhjälpens bur. De har samlat in flera tusen kronor för att sprida kunskap om hiv.

Trosa Musikhjälpen

Trosa Musikhjälpen

Foto:

TROSA2014-12-11 18:28

Trosas fritidsgårdar antog utmaningen om att samla in pengar till årets Musikhjälpen. Ungdomarna har gjort egna julkort, bakat eget julbröd och mozartkulor.

Allting såldes sedan på Trosa julmarknad. Intäkterna skänker de för att stoppa spridningen av hiv, årets tema för Musikhjälpen.

Det här uppmärksammades av radioprogrammet som bjöd in ungdomarna att medverka på torsdagskvällen.

– Det känns sjukt kul, sjukt bra. Det är lite som en tradition att lyssna på Musikhjälpen, minst två gånger per år, säger Charlotta Pettersson, som går i åttan på Hedebyskolan, när SN når henne på väg till Uppsala.

Hur har det varit att jobba med det här?

– Man gör det för en bra sak. Musikhjälpen är väldigt inspirerande, de jobbar med det här 24/7 varje år. Att man får vara med och hjälpa till är sjukt inspirerande, säger Charlotta Pettersson.

Det är fritidsledaren Annelie Bradley, som anmält fritidsgårdarna till insamlingen.

– Jag tog upp det i ungdomsgruppen och frågade, och de tyckte det var en jättebra grej.

De senaste veckorna har de pratat mycket om sjukdomen hiv.

– I morgon kväll har vi en tipspromenad om hiv. Det är inte alla som vet vad hiv är, och vi pratar mycket om det. Nyfikenheten kommer från dem, säger Annelie Bradley.

Lyssna torsdag 19.45:  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om