Tyngdlyftning handlar inte bara om styrka och därför tror Håkan Fridhäller att det är fler som vill prova på. Variationen på träningen är stor och innefattar både styrka, rörlighet, explosivitet och teknik. Nu börjar även fler tjejer att intressera sig för sporten.
– Tjejerna är ofta lite rörligare och kan lättare ta sig an tekniken, säger Håkan Fridhäller.
Självklart innefattar tyngdlyftning en del styrketräning och i träningsformen crossfit ingår många lyft, något som kan vara en bra grund för tyngdlyftare. Man kan kombinera crossfit och tyngdlyftning till en början. Men om man märker att man vill satsa på tyngdlyftning kan det vara svårt att kombinera om ska vara på elitnivå förklarar Håkan Fridhäller.
Tävlingen som ägde rum i veckan var till för att öva inför en riktig publik med domare och invägning.
– Många är väldigt seriösa och tar tävlingen på allvar, säger Håkan Fridhäller.
En del av deltagarna var nervösa innan tävlingen dels för tävlingsmomentet men också för att publiken kom väldigt nära. Men de kom i gång sen och tyckte att det var väldigt roligt. Oscar Gustafsson segrade och lyfte 112 kilo i ryck och 145 kilo i stöt.
I september är det dags för några av deltagarna att tävla i Junior SM i Gävle.