VA-arbete i Trosa: "Vi upptäcker gamla synder"

Har tivolit kommit till stan? Nej, det är bara VA-arbeten som pågår vid infarten till Trosa kvarn. Men arbetet har stött på patrull.

VA-arbetet vid infarten till Trosa kvarn är väl upplyst efter mörkrets inbrott och ordentligt instängslat så att ingen trillar ner i det djupa hålet.

VA-arbetet vid infarten till Trosa kvarn är väl upplyst efter mörkrets inbrott och ordentligt instängslat så att ingen trillar ner i det djupa hålet.

Foto: Lena Sellman

Trosa2025-01-30 05:00

Det började med en liten avspärrning vid infarten till Kvarnen, i korsningen Ådavägen-Stensundsvägen. Men hålet i marken har vuxit sig större och under dygnets mörka timmar är avspärrningen väl upplyst. Men vad är det som pågår, frågar sig många Trosabor som passerar platsen.

Kommunens tekniske chef, Ulf Hagstedt, vet besked.

undefined
Ulf Hagstedt, teknisk chef på Trosa kommun.

– Vi byter en rörledning som går upp mot Stensundsvägen.

Platsen är en knutpunkt för nedgrävda ledningar, som också ligger under Ådavägen (som byter namn till Högbergsgatan några hundra meter närmare centrum, efter infarten till Östra Långgatan).

– Vi vill helst inte behöva stänga av vägen och vill göra jobbet så störningsfritt som möjligt. Därför jobbar med nya tekniker för att kunna utföra arbetet under vägen.

Det arbetet har dock stött på patrull.

undefined
Kommunen testar ny teknik där allt arbete ska ske under markytan för att störa trafiken så lite som möjligt. Men felaktiga kartor över ledningar och rör ställer till det.

– Vi upptäcker en del gamla synder som har ställt till det. Exempelvis en större ledning som var inlagd i de ritningar vi har som inte låg där den skulle. Den låg 10-15 meter fel och det får såklart stor påverkan på arbetet och har gjort att vi fått leta andra lösningar än de först planerade, konstaterar Ulf Hagstedt.

Förutom byte av rörledning, förbereds det för överföringsledningen till Himmerfjärdsverket.

– Det gäller både Stensundsvägen men vi ska även koppla på Industrigatan. Och så behöver vi ändra flödesriktningar när reningsverket tas bort. Det är bättre att det här får ta lite tid nu och bli ordentligt gjort så vi slipper göra om det senare.

Arbetet beräknas vara klart om ett par månader.

Karta: Parkering Trosa Kvarn
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!