– Vi håller på att ta fram en vägplan och jobbar fram förslag. Vi tittar till exempel väldigt mycket på viltolyckorna, säger Magnus Persson, projektledare på Trafikverket.
En del i det arbetet har också inneburit att diskutera möjligheterna att sätta upp viltstängsel.
– Något behöver göras eftersom det har varit väldigt mycket viltolyckor.
Men andra förslag har också diskuterats. Ett av dem är att bygga ytterligare ett körfält för att få trafiken att flyta på bättre förbi fordon som planerar att svänga in på andra vägar.
– Ett vänsterkörfält skulle göra att det inte blir lika mycket inbromsningar.
Trafiksäkerheten i korsningar är också under diskussion. Till exempel den korsning som kommer direkt efter att man svängt av E4 ner mot Kalkbruksvägen.
– Det är lite konstiga sätt att lämna företräde. Det måste vi kolla på och få bort.
Trafikmätningar har genomförts men de är svårbedömda eftersom man inte riktigt vet hur trafiken kommer se ut när samhället kan återgå till en vardag som är mer lik den vi hade innan covid-19.
– Det är inte normala trafikflöden och det är svårt att säga vad som blir normalt sen. Vi gjorde fysiska mätningar efter sommaren men vi har också tittat på tidigare statistik för att se om skillnaderna är rimliga.
Förhoppningen är att ombyggnationen ska komma ut på samråd innan semestern.
– Sedan kan det också handla om bättre tillgänglighet vid busshållsplatser, säger Magnus Persson.