Firande i isande vindar

Isande vindar och regntunga skyar gjorde såväl vinterjackor som paraplyer till välbehövliga attribut för den som firade Sveriges nationaldag i Trosa och Gnesta på lördagen.

TROSA/GNESTA2009-06-07 08:57

Precis när landshövding Bo Könberg påbörjade sitt nationaldagstal vid Frustuna hembygdsgård i Gnesta började regndropparna att falla.
Könberg , som hade en intensiv dag på inte mindre än tre tillställningar runt om i länet, talade om såväl klimatförändringar som ekonomiska kriser och hur det här med nationaldagsfirandet egentligen kom till.
–\!q Jag sänder en tacksamhetens tanke till dem som valde Gustav Vasa som konung just den 6 juni, i en årstid då Sverige kanske är som allra vackrast, sade han.
Familjen Nordén flyttade till Gnesta så sent som i november förra året. De är några av alla nya kommuninvånare som Gnestas kommunalråd, Henric Sörblad (M), talade lite extra till när han denna dag välkomnade nya medborgare till kommunen.
Mamma Inger och dottern Therese tyckte båda att hembygdsgården var ett perfekt tillfälle att fira nationaldagen på.
–\!q Det är väldigt trevligt här och vi har också haft en jättekul dag nere på marknaden, sade Inger.
Mellan 200 och 300 personer tågade på eftermiddagen från Trosa torg till hembygdsgården Trostorp där Björn Kjellström, professor i energiteknik, bland annat bjöd på en ny version av Du gamla du fria till många åhörares förtjusning.
Trosa Stadsmusikkår spelade såväl pampiga marscher som nationalhymner och Capella Vitalis bjöd på skönsång.



Läs mer i måndagens papperstidning: Därför firar vi nationaldagen...

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om