Bosch Rexroth lägger ner - 225 blir av med jobbet

Samtliga 225 medarbetare på Bosch Rexroth i Vagnhärad förlorar jobbet. Färre order ligger bakom beslutet.
– Det var knäpptyst däruppe under informationen. Alla blev förstås bedrövade och stämningen var väldigt tryckt, berättar en anställd för SN.

VAGNHÄRAD2009-11-17 14:08

– Det börjar smälta in nu, men det känns förjäkligt. Jag är femtio år och inte lär det bli så lätt att få något nytt jobb, säger en av de anställda som SN pratat med.
Redan i våras fick 18 personer anställda på Bosch Rexroth beskedet att de blivit uppsagda. Nu kommer dödsstöten. 225 personer blir av med jobbet när företaget avvecklar verksamheten i Vagnhärad.
Bosch Rexroth planerar att successivt avveckla verksamheten under den kommande tvåårsperioden. Avvecklingen ska vara klar i slutet av 2011, skriver företaget i ett pressmeddelande.

 I papperstidningen onsdag 18 november: Dråpslag för hela kommunen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om