Ica-handlaren talar ut om branden: "Tomt och hopplöst"

Niklas Gustafsson är chockad och tagen efter att hans butik brann ner till grunden. "Det är en katastrof och en chock för alla inblandade", säger han.

För uppdateringar kring vad som händer framöver uppmanar Niklas Gustafsson Vagnhäradsborna att följa Ica i Vagnhärads sociala medier.

För uppdateringar kring vad som händer framöver uppmanar Niklas Gustafsson Vagnhäradsborna att följa Ica i Vagnhärads sociala medier.

Foto: Eira Desax

Vagnhärad2023-12-05 16:07

Ica i Vagnhärads butikschef Niklas Gustafsson kom till platsen på lördagsmorgonen 04.45 och såg därefter sin butik fatta eld.

Går det att beskriva hur det kändes när du kom till platsen?

– Tomt. Hopplöst.

De senaste dagarna har varit hektiska.

– Det är en katastrof och en chock för alla inblandade. Kunder, medarbetare och mig själv.

undefined
Niklas Gustafsson drev Ica-butiken i Vagnhärad och är på platsen för första gången sedan branden.

Han tog över butiken 2019 och för ungefär två år sedan fick butiken en omfattande renovering.

– Det är klart att det är extra tungt men det viktigaste just nu är att fokusera på hur vi kan leverera mat till de som bor här, framförallt de som är rörelsehindrade och äldre.

Hur har personalen tagit detta?

– Det är en chock för dem också såklart. De är chockade och mår inte bra helt enkelt, som alla andra i det här. Det är en kris.

Det är många parallella spår som arbetas med samtidigt och han gör allt han kan för att hjälpa sin personal. De 23 medarbetarna är för tillfället hemma med fortsatt lön och har alla blivit erbjudna samtalsstöd. 

– Det är så ofantligt mycket som måste göras när man helt plötsligt bara stänger.

Han ser hoppfullt på framtiden. Men just nu är det viktigaste att de kan hitta en lösning för de som bor i Vagnhärad, säger han.

– Så att de kan få hem mat, julmat och se till att de kan få en dräglig jul i alla fall.

undefined
Sörmlandskustens räddningstjänst samlades på platsen under tisdagsförmiddagen för att prata dels med allmänheten men också för att gå igenom förloppet på branden och se om de kan lära någonting av det.

Hur är det att vara här på platsen idag?

– Det är sorgligt. Men vi måste också se framåt.

Ica centralt stöttar Niklas Gustafsson och hans personal.

– Utöver alla praktiska frågor som behöver hanteras så är detta naturligtvis en mycket tuff situation för både medarbetare och handlare som behöver medmänsklighet och stöd, säger Jenny Gerdes, pressansvarig.

undefined
Mycket krafter och resurser har ägnats åt att stötta personalen i det känslomässiga men också det praktiska. "Det är väldigt fint att se det stöd som butiken får av alla kunder och grannar i och runt Vagnhärad", säger Jenny Gerdes, pressansvarig på Ica.

De har börjat titta på möjliga vägar framåt men än är det för tidigt att säga vilken typ av lösning som kan vara aktuell.

– Vi hoppas kunna ge besked inom kort, säger Jenny Gerdes.

Under tisdagsförmiddagen var personal från räddningstjänsten, polisen, Trosa kommun och Trosa församling på plats på torget i Vagnhärad för att svara på invånarnas frågor, men dit kom endast en handfull personer.

Från Sörmlandskustens räddningstjänst var Rolf Olsson tidigt på plats under lördagsmorgonen. Han åkte från Trosa och redan vid Augustendal såg han ljusskenet från branden och förstod allvaret.

undefined
Janne Österberg och Rolf Olsson från räddningstjänsten var båda tidigt på plats vid branden i lördags. "Det var frustrerande att se att vi inte fick någon effekt på det vi försökte göra", säger Janne Österberg.

– Det var lite övermäktigt den här gången, säger kollegan Janne Österberg.

Sammanlagt var de ungefär 25-30 personer från räddningstjänsten som jobbade med att bekämpa elden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!