Bygget av den nya Ica-butiken vid torget i VagnhÀrad Àr lÄngt ifrÄn klar Àven om skalet med vÀggar och tak Àr pÄ plats. Men nu börjar i alla fall Ica-handlaren Niklas Gustafsson annonsera efter personal som ska jobba i den nya Supermarketbutiken.
Redan nu avslöjar han att den nya butiken kommer att ha ett större fokus pÄ fÀrskvaror Àn den förra och det blir fortsatt post- och spelservice.
â Vad jag söker nu Ă€r fem sĂ€ljledare, sĂ€ger Niklas Gustafsson.
De ska ansvara för fyra olika avdelningar i butiken: kassa och förbutik, mejeri och fryst, frukt och grönt samt bröd och jobba under tre försÀljningschefer.
TjÀnsterna Àr mellan 80 och 100 procent, arbetstid Àr bÄde vardagar, kvÀllar och helger och krÀver sÄvÀl erfarenhet frÄn butik som kunskap om butiksekonomi. I annonsen utlovas mycket fria tyglar med försÀljningschefen som bollplank.
â Jag rĂ€knar med att vi ska bli lika mĂ„nga anstĂ€llda som vi var tidigare, 21 stycken, 22 med mig, konstaterar Niklas Gustafsson.
Flera av dem som var anstÀllda nÀr butiken brann ner har tvingats gÄ vidare till andra jobb.
â Men nĂ„gra kommer tillbaka, sĂ€ger han.
NÀr butiken öppnar Àr Ànnu inte officiellt.
â Det behövs fortfarande pĂ„skrifter, sĂ„ jag kan inte gĂ„ ut med det Ă€nnu, sĂ€ger Niklas Gustafsson.