– Männen levde rövare på tåget och tågvärden försöka få dem att stiga av på stationen i Vagnhärad. Men de vägrade, berättar Mats Pettersson, polisens presstalesperson.
Nyköpingsbon Fredrik Dalin blev vittne delar av tumultet. Han hade satt sig på tåget som avgick från Stockholm klockan 22.42 på torsdagskvällen.
Resan gick bra fram till Vagnhärad. Där blev tåget stående.
– Jag frågade en tågvärd vad som hände. Tågvärden förklarade för mig att några personer var aggressiva, men att de hade läget under kontroll och att polis var tillkallad, berättar han.
Även fortsättningsvis hanterade tågpersonalen situationen lugnt och proffsigt. Fredrik Dalin blev aldrig rädd.
– Nä, men jag slog ihop datorn som en försiktighetsåtgärd om man skulle behöva lämna snabbt.
Efter en stund anlände flera polispatruller till stationen i Vagnhärad och de tre männen omhändertogs.
– Samtliga omhändertogs enligt lagen om berusade personer, eller LOB som vi brukar säga, berättar Mats Pettersson, polisen.
Förutom att männen omhändertogs uppstod en del brottsmisstankar. En av männen hade misstänkt narkotika på sig och misstänks nu för ringa narkotikabrott.
I samband med stökigheterna uppstod också en del fysiskt bråk.
– En av männen är därför även misstänkt för våld mot tjänsteman, säger Mats Pettersson.
Vem var det som utsattes för våldet?
– Det framgår inte av rapporten.
Enligt Fredrik Dalin utsattes åtminstone en tågvärd för fysiskt våld. Han pratade med en tågvärden efter tumultet, som berättade om ett knytnävsslag över bröstet.
Tio minuter i ett var tåget framme i Nyköping. Ungefär en och en halv timma försenat.