Väntkurer krossade på tågperrongen

I över en vecka har glasrutorna till väntkurerna varit krossade vid Vagnhärads tågstation. Glassplitter ligger i drivor på perrongen.

Michelle Bucht såg att kurerna var förstörda och tycker att det är jättetråkigt och onödigt.

Michelle Bucht såg att kurerna var förstörda och tycker att det är jättetråkigt och onödigt.

Foto: Magnus Grimstedt

Vagnhärad2020-02-04 07:23

Det var någon gång under förra helgen som väntkurerna utsattes för skadegörelse. Det är fyra rutor som har krossats och glaskross ligger utspritt runt kurerna, där det är tänkt att tågpendlare ska kunna ta skydd mot blåst och regn eller snö.

Michelle Bucht är på väg att parkera sin cykel vid järnvägsstationen i Vagnhärad, för att fortsätta sin färd vidare med tåget.

– Jag såg att kurerna var förstörda för en vecka sedan. Det är jättetråkigt och onödigt. Det tillför inget utan bara kostar pengar att laga. Nu sitter inte jag i kurerna, men det finns det andra som gör och de blir drabbade av att de är sönderslagna, säger Michelle Bucht.

Petter Engström, områdespolis i Vagnhärad, menar att skadegörelse finns överallt, det är ett typiskt ungdomsbrott som är vanligt förekommande. Klotter och sönderslagna saker är det som är vanligast.

– Jag vill inte påstå att det är överdrivet mycket, men det finns. Det är viktig att anmäla skadegörelse. Den som är under femton år och inte straffmyndig och begår skadegörelse kan inte åtalas för brottet. Men den får skadeståndsanspråket på sig och blir skyldig att betala, säger Petter Engström.

Trafikverket har det övergripande ansvaret för tågperrongen och väntkurerna. De har i sin tur upphandlat en entreprenör som har till uppgift att se till att det är snyggt på stationen och som ska se till att sönderslagna väntkurer åtgärdas och skadegörelsen polisanmäls.

Karta: Vagnhärad station
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!