Tio års fängelse för Vagnhäradsbo

Idag kom domen mot pyromanligan. En 21-årig man från Vagnhärad får hårdast straff: tio års fängelse.

Vagnhärad/Södertälje2013-08-14 11:13

14 dagar efter att rättegången avslutats kom domen mot den så kallade pyromanligan från Södertälje tingsrätt. Längst straff väntar den 21-åriga man från Vagnhärad som döms till tio år i fängelse. 19-åringen döms till sex år och sex månader, 50-åringen får fem år och 18-åringen har fått en dom där han ska överlämnas till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Den femte mannen, som är 18-år, döms till ungdomstjänst på 135 timmar och ungdomsvård.

Kammaråklagare Ola Björstrand sa i samband med slutpläderingen av rättegången att det blir höga straff för sådana här gärningar och det att bara är frihetsberövade straff som kan komma i fråga. SN har försökt komma i kontakt med åklagaren men han avböjer kommentarer på domen med anledning av pågående semester.

Brotten som pyromanligan står dömda för är händelser som grov mordbrand, mordbrand, misshandel och grov skadegörelse. Branden på Nibblegård i Ytterjärna där 72 kor brann inne i slutet på mars och den brand som totalförstörde Björkviks bygdegård i mitten av april är två av de totalt 8 åtalspunkterna som rättegången omfattade. Under slutpläderingen yrkade kammaråklagaren på brottsrubriceringar som flera av de åtalades advokater såg som allt för hårda.

Domen som kom i dag kan nu överklagas till Svea hovrätt. SN försöker komma i kontakt med Vagnhäradsbons advokat Anna Björklund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om