Pytteliten skorem finns bara i Vrena

En mycket liten blomma lockade ett gäng entusiaster till Vrena station på lördagsförmiddagen. Den ovanliga blomman skorem växer nämligen bara där. Och just nu blommar den.

VRENA2016-08-21 17:32

Men det är inte lätt att veta. Blomman är så liten att den knappast syns och för att se den fick medlemmarna i Naturskyddsföreningen i Nyköping och Oxelösund krypa på knä, gärna med en lupp, för att hitta den.

Bert Lindgren lyfter näsan från marken och pekar:

– Här finns det fler småplantor, men det handlar om att krypa fram här för att se dem.

Eva Söderberg från Nyköping är med i Naturskyddsföreningen och passade på att åka ut när det meddelades tid och plats för lördagens exkursion.

– Det står om den att den bara finns här vid Vrena station. Det känns speciellt så det är klart man åker hit och tittar, säger hon.

Vrena station är alltså enda stället i hela landet där den pyttelilla blomman fortfarande växer. Och här har den vuxit sedan 1980. Från början kommer den från Medelhavsområdet och kanske kom den till Vrena med importerad säd, något som var vanligt förr.

– Här har den funnit den värme den behöver, det är väl Medelhavsklimat är då, säger Mikael Gemsiö, ordförande i Naturskyddsföreningen i Nyköping och Oxelösund, med ett skratt.

Växten är ettårig och beroende av att kunna fröså sig själv varje år.

– Den har klarat sig här sedan 1980 så då tycker vi att den kan betraktas som inhemsk.

Tidigare trivdes den bra intill de träslipers som ligger på det gamla järnvägsspåret som inte längre används. Men där hittas den inte längre. Nu finns det färre exemplar och lite längre bort.

– Det är underligt att den har flyttat från banvallen där den trivdes förr. Det tyder på något, säger Bert Lindgren.

Naturskyddsföreningen misstänker att Trafikverket besprutar spåret med ogräsmedel som gör att skoremmen inte längre kan växa där.

– Det är klart det finns allvarligare problem än så här i världen, men det kan vara lätt att åtgärda. Man behöver inte slentrianmässigt bespruta allt, säger Mikael Gemsiö.

Nu ska Naturskyddsföreningen ta kontakt med Trafikverket och lyfta frågan.

– Jag vill diskutera möjligheten att införa ett lämpligt skydd för den här. Vi vill gärna ha tillbaka den till spåret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om