Efter att ha missat de två senaste åren kommer även julpromenadens initiativtagare, Jonas Larsson, att delta.
– Jag och min sambo Pernilla kommer upp på julafton för att gå promenaden och sedan åker vi vidare, säger Jonas Larsson.
I år hoppas han på att även de lite äldre ska delta.
Tidigare år har det varit blandade åldrar, både barnfamiljer och äldre, men de allra äldsta har stannat inne.
Inför årets promenad har Jonas haft kontakt med Minela Sarac, enhetschef på ett äldreboende i Nyköping. Hon uppskattar initiativet och är hoppfull att de som vill ska kunna delta.
– Jag tycker det var en jättebra idé. Vi jobbar aktivt med mycket aktiviteter och de som är lite piggare har redan tackat ja och tycker det ska bli kul att delta i promenaden, säger Minela Sarac.
Än så länge är det fyra från boendet som sagt att de vill följa med. Det är också ordnat med personal och färdtjänst till och från Stora torget.
– Det är många äldre som är ensamma under julen så det vore extra kul att få med dem. För en del är julfirandet helt fantastiskt, men för vissa är det både tråkigt och ensamt. Då kan det vara betydande att få komma ut och träffa folk och få lite frisk luft på julafton, säger Jonas Larsson.
Nytt för i år är att tiden har ändrats till klockan 11. Uppsamlingsplatsen är den samma, Stora Torget.
Så här såg julpromenaden ut 2014 – BILDSPEL!