Freskgård och Techno klättrade i terrängen

Anna Freskgård klättrade upp till en tionde plats med Techno i Baborowko efter terrängritten, sambon William Nilson Fryer däremot sjönk med Joël.

Till Polentävlingen har Anna Freskgård plockat med sig Techno och inte förstahästen Fly Away (bilden).

Till Polentävlingen har Anna Freskgård plockat med sig Techno och inte förstahästen Fly Away (bilden).

Foto: Ulrika Gustafzon Cummings

Fälttävlan2020-09-27 21:11

Anna låg efter den första dagens dressyr på en 14:e plats i den fyrstjärniga korta klassen. Efter terrängen låg ekipaget på en tionde placering med åtta straffpoäng.

Sambon William startade med Jöel, som han senare i höst ska tävla unghäst-VM med, i den tvåstjärniga klassen. 

Efter dressyren låg ekipaget trea, kanske inte så konstigt eftersom valacken är uppfödd som dressyrstjärna. 

Med 9,6 straffpoäng i terrängen sjönk ekipaget till en 27:e plats. William hade redan innan tävlingen i Polen sagt att han skulle ta det lugnt på terrängbanan och inte pressa den gröna hästen.

Karta: Baborówko
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!