De föreningar som använder Rosvalla som SN pratat med är positiva till ett eventuellt namnbyte. Men med ett stort förbehåll.
– Att sälja ut namnet på Rosvalla tycker vi är bra om det kan gynna föreningslivet men det kan vara svårt att fördela det rättvist, konstaterar Kecke Lundh, klubbchef i Onyx.
Magnus Idebro, ordförande för Nyköpings SK, är inne på samma linje:
– Om det kan gynna klubbarna.
Idebro tycker också att ett namnbyte är bra ur en annan aspekt:
– Det vore mycket roligare att spela i, säg Nils Oscar Arena, än stora ishallen som vi spelar i nu. Stora ishallen är inte så upphetsande.
I dagsläget är det oklart om ett eventuellt namnbyte ska gälla hela anläggningen eller bara en enskild hall.
– Ska man döpa om alla hallarna till något annat kan det kanske bli lite spretigt, konstaterar Kecke Lundh.
– Samtidigt heter alla hallar redan något idag. Folk kommer att hitta dit i alla fall, säger Magnus Idebro.
Patrik Berglin, klubbchef i Bissarna, menar att det bara är tre hallar som kan komma på tal.
– A-hallen, stora ishallen och Stadion. Det är de enda som är publika.
Patrik Berglin menar vidare att det måste bli dyrt för en sponsor att köpa namnet på hela anläggningen.
– Det kan inte vara billigt oavsett om idrotten inte är på så hög nivå för arenan är rikskänd.
Han är glad att diskussionen äntligen kommit upp, tidigare har det varit nej direkt från kommunens sida.
– Så länge jag har varit med har det varit uppe i olika omgångar. Vi hade diskussioner med en lokal sponsor en period men det blev ingenting.
Kecke Lundh konstaterar att det finns en etisk aspekt i det faktum att Nils Oscar säljer alkohol.
– Jag har inte riktigt tänkt klart där. I Falkenberg döpte de väl en arena till Falcon Alkoholfri. Samtidigt har vi ju två restauranger i Rosvalla, säger Kecke Lundh.
Johan Åberg, hallföreståndare på bowlinghallen Superbowl i Rosvalla är förvånad över att diskussionen kommit upp.
– Varför ska man göra det (sälja ut namnet)?, frågar han sig.
– De kan inte generera så mycket så det kan bli lönsamt, fortsätter han.
Skulle ett namnbyte försvåra för dig och din verksamhet?
– Nej, försvåra skulle det väl inte göra.
Men klubbarna väntar med spänning på samtalen.
– Det ska bli lite kul att se som händer nu när det finns ett case, säger Kecke Lundh.