I 25:e minuten såg bollen ut att ha passerat linjen, Albin Aljic såg ut att ha tryckt in den – den stora frågan är vad den studsade på. Det var i alla fall väldigt nära mål. Men bara chanserna sista kvarten i första borde räckt till 2–0-ledning.
Oscar Karlssons tidiga avslut från friläge i fart var närmast. Smedbymålvakten Egon Sjögren fick en näve på bollen, som droppade ner utanför målramen.
Chanstillverkningen avtog i värmen efter paus. Men i minut 65 såg Enis Ahmetovic ut att kunna bredsida in bollen med vänstern från bra läge efter förarbete av Serder Hamo. Och med exakt 1.35 kvar på ordinarie matchtid rann Enis igenom och fälldes.
Han lämnade ifrån sig straffen till vänsterbacken Pontus Nordenberg, som hade varit en av Bissarnas bästa spelare. Nordenberg gick inte på kraft, utan placerade in den bollen. Med marginal.
Smedby skickade fram allt som fanns på övertiden men längre än till par heta kvitteringschanser räckte det inte.
– Jag tyckte att det var en klar straff. Han var på mig och träffar inte bollen. Visst, våra första tio minuter är inte bra och de har några chanser på slutet men det kändes rättvist att vi vann den här matchen, säger kapten Enis.
Ni tar över efter halva tiden i bägge halvlekarna – känns riktigt bra tränade i år va?
– Ja, det tycker jag. I sista 20 av första skapar vi en hel del chanser och vi orkar fortsätta hela halvlekarna och gör väl en helt okej insats sett till hela matchen.