De har haft en tuff vårsäsong med bara en vinst på nio matcher. Men när Bissarnas Flickor-17 åkte till Gothia Cup gick det riktigt bra. Efter tre segrar med åtta gjorda mål och bara två insläppa i gruppspelet gick de vidare till A-slutspel. Där ställdes de mot tyska laget KFV Segerberg. Det blev en jämn batalj där Bissarna tog ledningen. Med dryga kvarten kvar var det oavgjort, 2-2, men då slog Bissarna till med det som skulle bli segermålet.
– Vi hade kontroll på läget efter målet. Vi hade bud på mer snarare än att de skulle kvittera, men det var ett duktigt lag, säger tränare Mats Linke.
I åttondelsfinalen stod Hammarby på andra sidan. Hammarby vann 4-0.
– De var numret för stora, de var spelskickligare än oss, säger Mats Linke.
IFK Nyköping hade tre lag anmälda i F14, P14 och P16. F14 lämnade gruppen med en oavgjord och två förluster. För P14 blev det en vinst och två förluster. Det var bara P16-laget som lyckades ta sig vidare till A-slutspel där de blev utslagna i 16-delsfinalen.